Kolem nahlašování trvalého bydliště v pronájmu panují nejasnosti. Z pohledu nájemníka je pochopitelné, že nahlásit si trvalé bydliště do pronajatého bytu mu přináší řadu výhod. Hlavním důvodem je zejména komunikace s úřady, lékaři či přihlášení dětí do škol či školek. Z pohledu pronajímatele zase často dochází k obavám například z exekuce nájemníka. Jak je to však s převedením trvalého pobytu doopravdy? A jsou obavy skutečně na místě?
Proč mají nájemníci často zájem o převod trvalého bydliště do místa nájmu?
Pokud člověk hledá byt k pronájmu např. v jiném městě, kam se chce přestěhovat za prací, dost pravděpodobně bude řešit také způsob, jak to vyřešit se svým trvalým bydlištěm. Nejde však pouze o jakýsi status. K trvalému bydlišti se pojí celá řada důvodů, které ubytovanému značně usnadňují život. Jedná se např. o komunikaci s poštou či příslušnými úřady, přihlášení k praktickému lékaři či možnost rezidentního parkování ve větších městech. V mnoha případech se však zájemce o bydlení při hledání nemovitosti setkává s dodatkem, který převod trvalého bydliště neumožňuje.
Může pronajímatel převod zakázat?
Řada vlastníků nemovitostí si myslí, že je v pozici, kdy může nájemníkovi převod trvalého bydliště zakázat či dokonce zrušit. To však není pravda. Nájemníkovi stačí pouze platná nájemní smlouva, o svolení už se nikoho prosit nemusí. Pak už stačí jen s občanským průkazem dojít na příslušný obecní úřad a změnu provést. Pokud pronajímatel do smlouvy nemožnost převodu bydliště do smlouvy zahrne, jedná se stejně jako v případě zákazu domácích mazlíčků či návštěv o neplatné a právně napadnutelné ustanovení.
Řeč je však pouze o situacích, kdy se jedná o pronájem bytu. V případě podnájmu už je celý proces složitější a podnájemník skutečně potřebuje souhlas majitele nemovitosti, který musí být písemný a úředně ověřený.
Proč je pro pronajímatele převod trvalého bydliště takový strašák?
Primárním důvodem, proč se v řadě případů majitelé na převod trvalého bydliště moc netváří, jsou obavy z exekučního řízení. Pokud se totiž nájemník dostane z jakéhokoliv důvodu do exekuce, exekutoři se řídí adresou jeho trvalého bydliště, kam se vydají, pokud se se chystají zabavit nějaký majetek. Pronajímatelé však v tomto ohledu mohou klidně spát, protože k zabavení nemovitosti v žádném případě dojít nemůže. Ta je chráněna, protože je v katastru nemovitostí napsána právě na majitele, nikoliv nájemníka.
Může však dojít k případům, kdy budou exekutoři chtít zabavit vybavení, které s v bytě nachází. To může být nepříjemná záležitost, ale i ta má naštěstí řešení. Stačí mít řádně evidováno, které z bytového vybavení spadá do vlastnictví majitele (např. uchováváním účtenek od koupi) nebo s nájemníkem při předávání bytu podepsat předávací protokol, který obsahuje seznam položek, které jsou vlastnictvím majitele. Tyto položky má však nájemník samozřejmě právo v bytě využívat. Pokud chce však mít pronajímatel stoprocentní jistotu, že se ho exekuční řízení nijak nedotkne, může zkrátka byty k pronájmu pronajímat zcela nevybavené. Nebo si to jednoduše spočítejte pomocí naší kalkulačky nájmu.
Může pronajímatel trvalé bydliště nájemníkovi zrušit?
Může. Ne však jen tak z rozmaru, ale pouze v případech, které ve své podstatě vyplývají ze zákona. Návrh na výpověď z nájmu má pronajímatel právo vznést pokud:
- byla nemovitost odstraněna, zanikla nebo přestala splňovat podmínky, které jsou nezbytné k účelům bydlení
- skončila nájemní smlouva a došlo k přestěhování nájemce do nového bydliště
- byla nájemní smlouva vytvořena na základě neplatných nebo dokonce padělaných dokladů
Pronájem bytu či domu může skýtat řadu překážek, které mohou způsobit jejich majitelům krušné chvíle. Není proto nic jednoduššího, než se obrátit na Správce bytu a mít jistotu, že je nemovitost v dobrých rukou. Naším zaměřením je kompletní správa nemovitostí, která vám ušetří čas i energii.