Správa nemovitostí – Jaká rizika se vážou na pronájem bytu?

Publikováno :
11. 12. 2023
Publikováno :
Správce Bytu
Sdílet :

Nájemní bydlení získalo v poslední době větší oblibu zejména díky zvýšením cen za reality menší dostupnosti pro hypoteční úvěr. Majitelé vlastníci byty k pronájmu si tak mohou mnout ruce. Správa nemovitosti však může znamenat jistá rizika, které si rozebereme v tomto článku.

Určení výše nájemného

Jelikož se nájmy v nedávné době zvýšily, plyne z toho základní otázka, a sice – Jakou zvolit výši nájemného? Každá realitní kancelář bere v úvahu parametry, jako je lokalita, vybavení nemovitosti, nabídky konkurence apod. Výši nájemného je lepší nenastavit příliš vysoko, čímž zvýšíte šanci na zájem od důvěryhodných osob, které mají potenciál vydržet v nájmu dlouhodobě. Pokud se rozhodnete pověřit Správce bytu, aby se postaral o vaši nemovitost, na základě nájemní smlouvy si společně stanovíme také vhodnou výši nájemného.

Vybavení bytu v pronájmu

Běžná údržba v pronájmu zahrnuje úklid a čištění bytu včetně veškerého vybavení. Zařízení a elektronika musí být plně funkční a pravidelně kontrolována. Dojde-li k poškození nebo poruše, je povinností nahlásit tuto skutečnost pronajímateli. Naši specialisté ze Správce bytu kromě širokého spektra služeb zajišťují také opravy a nahlášení pojistné události. Drobné opravy musí být v nájemní smlouvě vymezeny na základě vynaložených nákladů nebo podle druhu činnosti.

Obývací pokoj s pracovním stolem a sedačkou

Důkladný výběr nájemníka

Každý majitel potřebuje pro svoji nemovitost spolehlivého zájemce, který bude včas hradit nájemné a nebude způsobovat zbytečné škody a újmy na majetku. Naši specialisté v rámci správcovství nemovitostí věnují také inzerci a výběru nájemníka včetně případného vymáhání nájmu. Každého zájemce také prověřujeme v registru dlužníků. Nastane-li nějaká pojistná událost nebo škoda, vše ihned vyřídíme za vás.

Nájemní smlouva a spolupráce s odborníky

Nájemní smlouva je velmi důležitá, a proto se vyplatí její zpracování nechat odborníkům. Pokud se spolehnete na předem zpracovaný vzor z internetu, mnoho údajů může být zavádějících, což může v případě problémů přinést právní komplikace. Naši specialisté pro vás v případě spolupráce vytvoří promyšlenou nájemní smlouvu obsahující veškeré důležité aspekty. Pokud si budete chtít ušetřit čas a starosti se správou nemovitosti k pronájmu, kdykoliv nás kontaktujte. V naší kompetenci je Správa nemovitostí Praha, Správa nemovitostí Brno a Správa nemovitostí Olomouc. Navštivte také naši sekci Často kladené otázky a odpovědi, kde najdete spoustu užitečných informací.